Note - For your easy understanding and comparison during shopping, remember:
  1. $1 per pound (16 ounces) = ¢6.25 per ounce ~ Rs.145 per Kg
  2. $1 per gallon (128 fluid ounces) = ¢0.78 per fluid ounce ~ Rs.18 per Litre
  3. $1 ~ Rs.67
  4. $3 ~ Rs.200

For economic reference, the federal (national) minimum wage is $7.25/hour ~ Rs500/hour



Healthy Cooking Oils -

  1. Coconut Oil (LouAna Brand) (30 ounce Twin Pack, x2) - $0.166 per fluid ounce = Rs.376 per Litre
  2. Coconut Oil (Organic and Virgin) (30 ounce Pack) - $0.3 per fluid ounce = Rs.732 per Litre
  3. Cow Ghee (Verka Brand) (3.4Kg Pack = 120 ounce pack) - $0.34 per ounce = Rs.770 per Kg
  4. Cow Ghee (SWAD Brand) (1 pound pack) - $0.7 per fluid ounce = Rs.1584 per Litre
  5. Olive Oil Spray (Chosen Foods brand) (5 ounces (150ml) pack) (Medium Heat (176.6C = 350F smoke point) - $0.6 per fluid ounce = Rs.1400 per Litre


Milk -

  1. Whole Milk (Dhoodh) (Great Value Brand) - $2.65 per gallon = Rs.47 per Litre
  2. Skimmed 2% Fat Milk (Patla Dhoodh) - $2.16 = Rs.38 per Litre


Fruits (No Sugar Added) -
(Watch Out! Seasonal Discounts can be huge in this Category)

  1. Apples (Seb) (Different varieties) - $0.5 - $1.2 per pound = Rs.115 - Rs.170 per Kg
  2. Red/Black/Green Grapes (Angoor) - $0.7 - $2.5 per pound = Rs.368
  3. Oranges and Mandarins (Santra) - $0.4 - $2 per pound = Rs.58 - Rs.286 per Kg
  4. LIMES (Choona) -  $1.33 per pound = Rs.200 per Kg
  5. LEMONS (Neembu) - $0.25 - $1.2 per pound = Rs.36 - Rs.175 per Kg
  6. Mango (Aamb) - $0.8 - $1.29 per piece = Rs.xxx per Kg
  7. Bananas (Kele) -  $0.33 - $0.7 per pound = Rs.48 - Rs.101 per Kg
  8. Cantaloupe (Kharbooja) -  $0.19 - $0.7 per pound = Rs.28 - Rs.102 per Kg
  9. Apricots - $2.5 per pound = Rs.362 per Kg
  10. Pears (Naashpati) (Different types) - $.83 - $1.27 per pound = Rs.120 - Rs.190 per Kg
  11. Pear Halves (Packed in Cans) (Great Value Brand) - $1 per pound = Rs.150 per Kg
  12. Pineapple Tidbits (Packed in Cans) (Great Value Brand) - $0.63 per pound = Rs.94 per Kg
  13. Pineapple (Whole) - $0.5 per pound = Rs.72 per Kg
  14. STRAWBERRIES - $2 per pound = Rs.290 per Kg
  15. CRANBERRIES - $1.3 per pound = Rs.190 per Kg
  16. BLUEBERRIES - $3.23 per pound = Rs.485 per Kg
  17. RASPBERRIES - $3.23 per pound = Rs.485 per Kg
  18. BLACKBERRIES - $2.5 per pound = Rs.362 per Kg
  19. BERRY MEDLEY - $3.88 per pound = Rs.582 per Kg
  20. Guavas (Amrood) - 3 per pound = Rs.435 per Kg
  21. Kiwis (Imported) - $1.5 per pound = Rs.217 per Kg (Rs.16 per Kiwi)
  22. Pomegranate - $0.48 per piece = Rs.32 per piece
  23. Black/Red Plums - $0.5 per pound = Rs.72 per Kg
  24. Papaya - $0.5 per pound = Rs.72 per Kg
  25. Seedless Watermelons - $0.2 per pound = Rs.29 per Kg
  26. Baby Watermelons (15inchesx12inches) - $3.0 per piece = Rs.430 per piece
  27. Pumpkins - $0.33 per pound = Rs.48 per Kg
  28. Castilla Squash - $0.33 per pound = Rs.48 per Kg
  29. Peaches - $1 per pound = Rs.145 per Kg


Toppings -

  1. Salad Tomatoes (Tamatar) - $0.33 per pound = Rs 48 per Kg
  2. Slicing Tomatoes (Tamatar) - $1.58 per pound = Rs.235 per Kg
  3. Roma Tomatoes (Tamatar) - $0.89 - $1.99 per pound = Rs.129-Rs.286 per Kg
  4. Onions (Pyaaz) White - $0.20 per lb = Rs 28 per Kg
  5. Onions (Pyaaz) Red/Yellow - $0.5 - $0.98 per lb = Rs72 - Rs.143 per Kg
  6. Green Onions (small onions with stem) - $0.33 per piece
  7. Bell Peppers (Shimla Mirch) - $0.88 - $1 per pack = Rs.xxx per Kg
  8. Jalapeno, Serrano, Anaheim Peppers (Mexican) - $0.33 - $1.3 per lb = Rs.48 - Rs.190 per Kg
  9. Cucumbers (Kheera) -  $0.25 per piece

Vegetables -

  1. Broccoli (Organic) - $1 per pound = Rs.67 per Kg
  2. Asparagus - $1.88 per pound = Rs.126 per Kg
  3. Assorted Salad (Coleslow) (Shredded Lettuce Mix) - $1.85 per pound = Rs.265 per Kg
  4. Cilantro (Dhaniya) - $0.88 per pack = Rs.xxx per Kg
  5. Green Cabbage (Patta Ghobee) - $0.68 per pound = Rs.100 per Kg
  6. Caulifower - $0.5 per pound = Rs.72 per Kg
  7. Collard Greens (Haak) - $1.24 per pack = Rs.xxx per Kg
  8. Kale Greens - $1.24 per pack = Rs.xxx per Kg
  9. Iceberg Lettuce (Salaad) - $1.38 per pound = Rs.205 per Kg
  10. Artisan Romaine (Organic) - $0.8 each pack = Rs.54 per pack
  11. Table Carrots - $0.25 per pound = Rs 41 per Kg
  12. Carrots (Organic) (Gaajar) - $3 per pound = Rs.450 per Kg
  13. Lentils/Legumes/Beans/Peas (Great Value & Jack Rabbit Brand) (1lb pack) - $0.5 to $2 per pound = Rs.73 to Rs.290 per Kg
  14. Lentils/Legumes/Beans/Peas (CANNED) (Water Added) (Generic Brand) - $0.4 per lb onwards = Rs.58 per Kg onwards
  15. Celery - $1.24 per 1 large pack = Rs.85 per 1 large pack
  16. Avocados (large) - $0.68 each = Rs.46 each
  17. Yams - $0.5 per pound = Rs.72 per Kg


Spices & Tastemakers -

  1. Seasoning (Creole Blend) (Zatarain's Brand) (17 ounces Pack) - $2.43 per pound = Rs.264 per Kg
  2. Taco Mix Seasoning (Ortega Brand) (24 ounces Pack) - $3 per pound = Rs.300 per Kg
  3. Salt (Great Value Brand) (Iodized) (26 ounces Pack) - $0.33 per lb = Rs.50 per Kg
  4. Ginger Root (Adrak) - $3.48 per pound = Rs.517 per Kg
  5. Garlic (Lassan) (1.25 lbs Pack) - $5 per pound = Rs.473 per Kg
  6. Garlic (Minced) (9 ounces Pack) - $14.25 per pound = Rs.955 per Kg
  7. Indian Spices/Seasoning (Multiple Mixes) (Multiple Brands) - $8.6 to $11.4 per pound = Rs.1290 to Rs.1707 per Kg
  8. Cheese (Great Value Brand) (Fiesta Blend) (2.27kg Pack) - $2.8 per pound = Rs.412 per Kg
  9. Ricotta Cheese (Crystal Farms) (2lb Pack) - $2 per pound = Rs.300 per Kg
  10. Apple Cider Vinegar (Sirka) - $0.75 per fluid ounce = Rs.118 per Litre
  11. Pure Cocoa (Great Value Brand) - $1 per pound = Rs.150 per Kg
  12. Butter (Great Value Brand) -  ($2.48 – 4 sticks)


Sauces & Pastes -

  1. Tomato Puree (Great Value/Springfield/Goya Brand) - $0.66 per pound onwards = Rs.96 per Kg
  2. Pasta Sauce (Hunt's Brand) - $1 per 24 ounces (1.5lb) = Rs.100 per Kg
  3. Tomato Ketchup (Great Value/Springfield Brand)  - $1 per 24 ounces = Rs.100 per Kg
  4. Mustard Sauce (Koop's Brand) - $1 per 24 ounces (1.5lb) = Rs.100 per Kg
  5. TAPATIO Sauce (Vinegary Salsa - $0.7 - $1 per bottle
  6. Red Pasta Sauce (Classico's Brand) - $3.2 per 24 ounces (1.5lb) = Rs.320 per Kg
  7. Alfredo (White Pasta) Sauce (Classico's Brand) - $3.2 per 24 ounces (1.5lb) = Rs.320 per Kg
  8. Peanut Butter (Creamy) (Great Value Brand) (40 ounces pack) - $1.75 per pound = Rs.263 per Kg
  9. Premium Honey (Great Lakes RAW Brand) (24 ounces pack) - $4.33 per pound = Rs.652 per Kg
  10. Hershey's Chocolate Syrup (Sugar Free) (17.5 ounces pack) - $2.725 per pound = Rs.409 per Kg
  11. Pure Maple Syrup (Jasper's Brand) - $8 per pound - Rs.1200 per Kg
  12. Smoked Hickory (Kraft's Brand) (2.5lb pack) - $0.788 per pound = Rs.118 per Kg
  13. Guacamole (YUCATAN Brand) - $4 per pound - $4.5 per pound = Rs.600 - Rs.667 per Kg
  14. Ginger-Garlic Paste (SHAN Brand) (700g packing) - $3.25 per pound = Rs.470 per Kg
  15. Indian Chutneys (SWAD Brand) (Garlic, Ginger, Coriander, Coconut, Tamarind, etc) (7.5 ounces pack) - $9.36 per pound = Rs.1400 per Kg
  16. Indian Sauces (Multiple Brands) (Madras Curry, Butter Masala, Tandoori, etc) (12 ounces pack) - $7.5 per pound = Rs.1125 per Kg

 

Common Powdered Ingredients -

  1. Sugar (Great Value Brand) (25lb Pack) - $0.48 per pound = Rs.72 per Kg
  2. Stevia (Liquid) (160 servings pack) (Great Value Brand) (9.8 ounces Pack) - $8.13 per pound = Rs.1210 per Kgservings pack) (Great Value Brand) (1.68 ounces Pack) - $1.63 per ounce = Rs.3760 per Litre
  3. Stevia (Powdered) (160 servings pack) (Great Value Brand) (9.8 ounces Pack) - $8.13 per pound = Rs.1210 per Kg
  4. Cofee (Medium Roast) (100% Arabica Beans) (Sam's Choice Brand) (40 ounce Pack) - $3.175 per pound = Rs.475 per Kg
  5. Instant Cofee (Dark Roast) - $9.25 per pound = Rs.1340 per Kg
  6. Chocolate Chips (Semi-sweet) (Great Value) - $2.64 per pound = Rs.377 per Kg

Soft Drinks, Beers & Juices -

  1. Diet COLA (2 Litres Packaging, 67.6 fluid ounces pack) - $0.01 per fluid ounce = Rs.23 per Litre
  2. Diet Coke (Caffeine Free) (2 Litres Packaging) - 0.028 per fluid ounce = Rs.50 per Litre
  3. Orange Juice (Great Value Brand) - $0.028 per fluid ounce = Rs.135 per Litre
  4. Key Lime flavoured Lemonade (Summerades Brand) (2 Litres Packaging, 67.6 fluid ounces pack) - $0.012 per fluid ounce = Rs.27.3 per Litre
  5. Jarritos (Mexican Soda) (4 pack) - $0.6 per liter = Rs.40 per Litre
  6. Beer (Modelo  Especial, Corona Extra, Pacifico, Heineken) (24 Pack) - $0.95-$1.05 per bottle


Desserts -
  1. Indian Sweet Cheeseballs (Gulabjamun & Rossogolla) (1Kg Pack) - $3.18 per pound = Rs.478 per Kg

Snacks -

  1. Nachos (Cheese Tortilla Chips) (Medallion Brand) (Naturally Flavoured) (9.625 ounce Packaging) - $0.1 per ounce = Rs.241 per Kg
  2. Popcorn (Premade) (Brim's Brand) - $0.1 per ounce = Rs.93 per Kg
  3. Potato Chips (Home Style Select Brand) - $0.16 per ounce = Rs.56 per Kg
  4. Cashews Havles & Pieces (Salted & Roasted) - (Great Value Brand) (24 ounce pack) - $6 per pound =  Rs.900 per Kg
  5. Wasabi coated Green Peas (Hapi Brand) -  $7.23 per pound = Rs.1085 per Kg
  6. Peanuts (Dry Roasted & Salted) (Great Value Brand) -  $2.72 per pound = Rs.390 per Kg
  7. Peanuts (with Thin covers, only shell removed, Unsalted) (DEEP brand) - $2 per pound = Rs.285 per Kg
  8. Walnut Halves & Pieces (Fischer Brand) - $4.95 per pound = Rs.741 per Kg
  9. ALMONDS (roasted & salted) - $6.835 per pound = Rs.1025 per Kg
  10. ALMONDS (whole, natural & organic) - $5.98 per pound = Rs.900 per Kg
  11. PISTACHIOS (with shell) - $6 per pound = Rs.870 per Kg
  12. PISTACHIOS (without shell, internal nut meat only) - $12.213 per pound = Rs.1830 per Kg
  13. RAISINS (Sun Maid Brand) (20 ounce pack) - $2.625 per pound = Rs.395 per Kg
  14. PITTED DATES (Sun Sweet Brand) - $5.56 per pound = Rs.835 per Kg
  15. Asian Instant Noodles (Multiple Brands) (~50g per Pack) - $4 per pound = Rs.600 per Kg
  16. Indian Cuisines (Multiple Dishes) (Ready to Eat) (Different Brands) (200g to 300g Packs) - 3.86 to $4.2 per pound = Rs.580 to Rs.633 per Kg
  17. South Indian Cuisine Powders (Add Water) - $7.25 per pound = Rs.1092 per Kg


Stomach Fillers -

  1. Russet Potatoes (20 lb pack) - $0.15 per pound = Rs.10 per Kg
  2. Red Potatoes - $0.33 per pound = Rs.48 per Kg
  3. White Bread (Round Top) (Great Value Brand) (20 ounce Pack) - $0.785 per pound =  Rs.118 per Kg
  4. Double Fiber Bread (Bimbo brand) (3x24 ounce Pack) - $1.11 per pound =  Rs.161 per Kg
  5. Rotis (Chapatis) (Malaysian Parontha) (SWAD Brand) (5 count Pack) - $2.25 per pound = Rs.337 per Kg
  6. Tortillas (Nuevo Leon Brand) (12.7 ounce Pack) - $0.88 per pound = Rs.169 per Kg
  7. Tortillas (High Fiber) (Ole Extreme Brand) (24 count Pack) - $3.75 per pound = Rs.545 per Kg
  8. Long Grain White Rice (Pampa Brand) (2lb Pack) - $0.5 per pound = Rs.75 per Kg
  9. Long Grain Enriched Rice (Great Value Brand) (20lb Pack) - $0.446 per pound = Rs.67 per Kg
  10. BROWN RICE (Organic) (6 pound bag) - $1.66 per pound = Rs.250 per Kg
  11. OATS (Quaker Brand) (42 ounce pack) - $1.35 per pound = Rs.203 per Kg
  12. Corn (Bulk) -  $0.9 per pound = Rs.130 per Kg
  13. All Purpose Flour (Great Value Brand) (5lb Pack) - $0.344 per pound = Rs.51.6 per Kg

Pizza -

  1. Pizza Crust with Pizza Sauce (Mia Brand) (1 ounce Twin Pack, x2) - $1.99 per pound = Rs.296 per Kg
  2. Pepperoni Pizza Crust with Mozzarella Cheese and Pizza Sauce (Tony's Brand) (18.56 ounce Pack) - $2.155 per pound = Rs.323 per Kg
  3. Pizza Crust (Ultra Thin) (1 Pack) - $3.33 per pound = Rs.500 per Kg

Non-Vegetarian (Meats) -

  1. Eggs (18 Large Eggs Pack x2) (Twin Pack) - $0.066 per Egg = Rs.4.5 per Egg
  2. Chicken (Tyson Brand) (Whole) (With Bone & Skin) (Water Added) - 36% Protein - $0.8 per lb = Rs.115 per Kg
  3. Chicken Breasts (Generic Non-Branded) (Boneless & Skinless) (Water Added) - 46% Protein - $1.3 - $2 per lb = Rs.296 per Kg
  4. Chicken Drumstick/Leg Quarters (Generic Non-Branded) (With Bone & Skin) (Water Added) - 36% Protein - $0.5 per lb = Rs.72 per Kg
  5. Pork (Tyson Brand)  (With Bone & Skin) (Water Added) (Full Chicken Twin Pack, x2) - 36% Protein - $0.97 per lb = Rs.144 per Kg
  6. Pork (Superdale Brand) (Ham=Thigh) (With Bone & Skin) (Smoked, Ready to Eat) (Water Added) - 14.28% Protein - $1.48 per lb = Rs.218 per Kg 
  7. Shrimp (Multiple Brands) (Headless) - $6 to $10 per lb = Rs.870 to Rs.1450 per Kg
  8. Fish (Tilapia) (Whole, Product of China) -  $2 per lb = Rs.286 per Kg
  9. Fish (Catfish) (Fillet, Product of USA) -  $4 per lb = Rs.572 per Kg 
  10. Fish (Salmon) (Fillets, Product of USA) -  $5 per lb = Rs.572 per Kg 

Food Prices in Indian Rupees per Kg/Litre in the USA.
Prices manually sourced from Walmart and Dollar Tree stores in Houghton, Michigan (remote area) and Farmer's market San Francisco Bay area.

Post a Comment

Ankit

{picture#https://image.ibb.co/dw0NN6/Linkedin.jpg} My primary objective in life is to Actualize my potential in Research, Design & Development by establishing a practical Equilibrium between Performance & Economy for products & services. I’m driven by the moral imperative to make life more livable for all beings by innovating new technologies and combining them with streamlined pre-existing technologies. You can support me on Patreon. get updates via Facebook, or connect with me on Linkedin. {facebook#https://www.facebook.com/AkAnkit442} {patreon#https://www.patreon.com/akankit} {twitter#https://www.twitter.com/Ak_Ankit} {youtube#https://www.youtube.com/channel/UCAcChaalQOKZ5A1kC-2B38w}
Powered by Blogger.